Ishihara Color Test

Ishihara Боја Тест Инструкции

Плочи 1 – 17 секој содржи број, ознаки 18 – 24 содржи една или две линии wiggly. Да помине секој тест мора да се идентификуваат точниот број, или правилно трага на wiggly линии.

 1. Седат околу 75см од мониторот, со секој круг поставен на ниво на око.
 2. По можност имаат благи природна светлина и без отсјај на твојот екран. Внатрешни светла и сјајот може да ја смени бојата на слики.
 3. Обид да се идентификуваат скриен број или согласност во рок од 5 секунди потоа кликнете на сликата (левото копче на глувчето).
 4. По кликнување на лево, одговорот ќе се појави заедно со анализа објаснувајќи вашата состојба, ако ли тоа погрешно.
 5. Продолжи кон следната Ishihara тест, Целосно ги сите да им се помогне мерач на своја боја слепило сериозноста.
 6. Делење на тестот со вашите пријатели!

Белешки:

 • Можете да го вклучите назад помеѓу оригиналната плоча и одговор од страна на Кликнете на плочата самата.
 • Плоча 1 и 24 се контрола тестови – луѓето со нормални визија и сите облици на слепило боја треба да бидат во состојба да прават разлика на овие. Овие две ознаки се особено корисни за идентификување нахален однесување кога деца тестирање!
 • Овој тест не може да гарантира целосна точност. Вашиот монитор и губење на квалитет на онлајн слики може да влијае на оригинални бои кои се користат. Овие тестови треба да укажуваат на тоа дека може да ти биде боја на слепите, Ви треба да се бара потврда за професионална.
 • Морате да имате вклучите Javascript-от за да ја открие одговори. За било какви дополнителни проблеми – Leave a comment на дното на оваа страница :) .

Нови: Еден човек по име Антониј Тран има конвертирани моите тестови во една Андроид App, Значи за сите вас со Андроид Smartphones / Подлошки за, датум на заминување Боја Слеј. Во стан, исто така, може да ви каже каква боја нешто не е само со отворите камерата на вашиот уред е во тоа – Многу корисна за нас боја слепи лица.

Боја на Ishihara тест за боја Blindness

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 1

Ishihara Color Blindness Test 1

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 2

Ishihara Color Blindness Test 2

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 3

Ishihara Color Blindness Test 3

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 4

Ishihara Color Blindness Test 4

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 5

Ishihara Color Blindness Test 5

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 6

Ishihara Color Blindness Test 6

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 7

Ishihara Color Blindness Test 7

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 8

Ishihara Color Blindness Test 8

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 9

Ishihara Color Blindness Test 9

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 10

Ishihara Color Blindness Test 10

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 11

Ishihara Color Blindness Test 11

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 12

Ishihara Color Blindness Test 12

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 13

Ishihara Color Blindness Test 13

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 14

Ishihara Color Blindness Test 14

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 15

Ishihara Color Blindness Test 15

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 16

Ishihara Color Blindness Test 16

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 17

Ishihara Color Blindness Test 17

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 18

Ishihara Color Blindness Test 18

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 19

Ishihara Color Blindness Test 19

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 20

Ishihara Color Blindness Test 20

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 21

Ishihara Color Blindness Test 21

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 22

Ishihara Color Blindness Test 22

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 23

Ishihara Color Blindness Test 23

Ishihara Color Blindness Тест Чинија 24

Ishihara Color Blindness Test 24

14 размислувања за “Ishihara Color Test

 1. Hi Бредли,

  Треба да се обидувам секој тест ishihara додека на дното, воопшто не застане на првиот тест не можете да направите:) Прави сите нив им помага да се разбере сериозноста на вашата боја слепило.

  Исто така, обидете бојата аранжман тест за да добие математички отчитување на вашата боја слепило, и неговата сериозност!

  Чарлс

 2. Hi,

  Го најдов овој веб-сајт да биде навистина корисни! Ми беше речено дека кога бев мал дека сум бил боја слепа, и знаев дека има нешто да се направи со Црвениот, Зелена и Браун. Овој сајт има ми помогна да се разбере дека јас сум дефинитивно црвена / зелена боја слепа. 20 години по што ми беше кажано, Јас сега знам сигурно, благодарение на оваа веб страна. Големи нешта. Одлично.

 3. Џим,

  Мило ќе го пронајде тест ishihara корисни:) Јас го испробани на еден мој пријател, тој е 40 и само дознав тој благо боја слепи премногу. За некои од нас едвај го прави разлика претпоставувам!

  Чарлс

 4. :( јас се применуваат за воздухопловните сили во четвртокот, медицински бил вклучен… вклучувајќи око isihara тест……..
  Јас не успеа 3 пати :( не ми е работа имавме се крајно ограничени
  im 3CP боја слепа & женски… Никогаш не знаев, уште е прилично шокирани!!!!!!!

 5. Само гледајќи во овие тестови прави да се чувствувам повеќе на одмор. Имам умерена боја острина поради долг далновидност но не боја слепи, иако видот влијае на вашата боја визија, уште можам да го видам 22 на 24 ознаки. Верувате ли дека ќе помине на РАФ медицински боја тест?

 6. Hi Берти,

  Јас redid твојот пост без целосна престолнини за вас:)

  На воздухопловните сили е веројатно најстрогите кариера, патот во светот кога станува збор за боја слепило. Дали можете или не се прифаќаат зависи од тоа колку добро го правите со вашата визуелна тестови, и која позиција сте бараат. Кои плочи си сфаќајте погрешно? Неколку плочите се требаше да се појави празно ако имате нормален вид:)

  Вие исто така може да се обидат мојата боја аранжман тест, тоа беше дизајнирана од страна на американски воени персонал првично, иако јас се сомневам дека се користи во Велика Британија.

  Чарлс

 7. Благодарение Admin

  Можам да направам на бојата аранжман тест и таа извештаи не сум боја слепи бидејќи јас ја заврши правилно. Неколку на плочките погоре дека не можев да видам беа 73 и 5. Мора да се истакне дека некои од овие плочки морам да навистина изгледа на за да го добиете броеви. Јас имам направено на Farnsworth 100 Нијансата Тест и успеваат да прават многу добро на неа. Знам дека мојата тековна употреба на лекови за очила е изменета малку и овие очила се многу изгребан. Ги наоѓам моите очила не влијаат мојата боја визија, правење бои се појавуваат малку потемна а потоа нормално. Без очила имам многу добри бои острина, но во ограничен далечина. Може ли само да се запрашаме како точни се овие тестови? Дали вашите таблички е вистинска слика или не мислите дека репродукција на вашиот плочи го прави потешко да се види на броеви.

  Ви благодариме повторно, Берти

 8. Hi Берти,

  Плочите се добие постепено потешко да се види, иако мојата сопруга (кој не е боја слепа) лесно може да се види секој плоча правилно. Да се ​​биде боја слепа, Знам дека некои се потешки од другите за мене за да ја видите, но навистина не може да ви каже колку луѓе со нормална боја визија да ги види:).

  Она што го навести е точно, овие плочи се онолку точни колку што е можно, но има секој ризик дека тие не се исти како физичка копија на тестот плочи. Сликите се многу блиску до истиот, но сè, од осветлување во вашата соба на квалитетот на вашиот монитор, и подесувањата ќе се коригира оваа. Обидете се прави тестот од некој elses компјутер и да видиме како ќе одат – сакаш да се изненадени колку различни компјутерски монитори покаже бои различно!

  Очилата не се изгребани премногу лошо, но ако твое се толку лошо како што велиш, тогаш јас сум сигурен дека тие ќе манипулираат со бои до одреден степен – многу сличен на катаракта? Катаракта директно не го менувате вашите боја визија, но заматување прави филтер било светло влегуваат во око.

  Надевам дека ова ви помага,

  Чарлс

 9. Pingback: Nats процесот на интервју - Страница 365 - PPRuNe форум

 10. Pingback: Боја Слепило Тест слики со обработка на — vis4.net/labs

 11. Pingback: Чекор 6: Разбуди | MStoPharmD

 12. Pingback: Што е Ishihara Боја Слепило Тест за морнарите? | Морски Инсајт « Информации Jugaad