Syze & Kontaktet

Historikisht, zgjidhje të vizionit të dëmtuar ka qenë që të don një palë lente korrigjuese. Mundësitë janë ose të veshin syzet apo lentet kontakt të veshin. Lente Kontakti janë ndoshta më të shtrenjta, por liri është dhënë nga ata edhe ia vlen për shumicën e njerëzve. Vendosur mesatare e spektakleve kostove diku nga $100 te $500, dhe kontaktet në përgjithësi do të kandidojë në drejtim të $400-$500 në vit për të mbajtur. Kjo mund të jetë e habitshme për ju të dini se kontaktet kanë qenë rreth 1800 në fund′me, dhe kontaktet janë patentuar fleksibël të parë dhe shiten në vendet në 1959.

Nëse jeni të ardhur keq si mua, ju ndoshta nuk mund të përballojë sy lazer kirurgji kështu ju do të keni për të bërë një zgjedhje në mes të kontakteve dhe syze për të fituar vizion të pranueshme. Vendimi është zakonisht një nga kujdes, njerëzit shpesh nuk janë të gatshëm të hapin jashtë zonës rehati dhe ndryshim nga syzet për kontaktet, por a ka ndonjë arsye për të lëkundur? Më poshtë kam hartuar disa informata për t'ju ndihmuar të bëni një vendim të arsimuar se çfarë është e mirë për ju.

Si Lente korrigjuese punë

Që ju keni lexuar vetëm faqen e mia mbi sightedness gjatë dhe i shkurtër, ju do të dini që shkaktojnë probleme për të dy vizion është se syri është ose shumë i gjatë apo i shkurtër, ose lente është tepër e sheshtë ose të pjerrët. Rezultati është se pika qendrore e dritës hyn kokërdhok është ose shumë larg në para ose shumë larg prapa retinë për synimin për të kompensuar automatikisht. Korrigjues lente punën duke modifikuar rrugën e të lehta si afrohet syri yt i tillë që midis lente lente artificiale dhe e syri yt – dritë fokusohet në retinë. Lente vendosur afër së bashku kanë një lidhje relativisht shtesë duke e bërë atë shumë të lehtë për një optometrist për të testuar dhe ju përshkruajnë me saktësi me lente të përshtatshme.

Për shkurtimisht shpjegojnë natyrën shtesë, ju duhet ta kuptojnë se pushteti i çdo lente optike është e matur në ‘diopters '. Për shembull, a 3 lente dioptri sjell rrezet paralele të lehta për t'u përqëndruar në 1/3 m. Natyra shtues i lente mbledhur pranë njëri-mjete të tjera se në qoftë se syri yt është i -1 diopters nga fnjëkus (shkurtër kthjellët), a 1 pushtet dioptri lente korrigjuese pajisur me syzet tuaja, ose i veshur si kontaktet do të bëjë dritë të përqëndrohet drejt për në retinë tuaj.

Mund kurë verbëri me syzet ngjyrë?

Për të lexuar më shumë ju mund të vizitoni faqen time që mbulojnë këtë temë këtu. Në shkurtër, po ka një numër të ndërmarrjeve që specializojnë në përmirësimin e njohjes për njerëzit me ngjyrë të verbër me lente ngjyrë të veçantë.

Pse gota Blej

Glasses cure lasik laser eye surgery

Syzet duke u përdorur për të korrigjuar problemet vizion

Syzet janë të thjeshta, mënyrë të përshtatshme për të korrigjuar vizionin tuaj. Ka një gamë të madhe të stileve në dispozicion sot duke e bërë të mundur të zgjidhni syzet që plotësojnë dhe nxjerrë në pah tiparet tuaja. Ju mund të merrni të tyre në çdo kohë, dhe i vuri në sa herë që ju dëshironi – Sterilizimi nuk kërkohet ndryshe nga lentet e kontaktit.

Ju paguani një çmim upfront që ju mund të planifikoni përpara për. Qoftë se jeni nën moshën 20, mes një mënyrë jetese e mundshme aktive dhe një recetë përparuar, ju mund të presin që të ketë nevojë për syze si shpesh, si çdo 12 muaj. Rreth moshës 20, shumica prej jush mund të pres recetat tuaja për të stabilizuar; nga kjo pikë më shumë njerëz priren të mesatare një palë të reja çdo 2 vjet.

Në vitet e fundit çmimi i syzet ka ra, ju mund të merrni korniza & lente për aq pak sa $100 AT, ose mbi $500 AU dhe më gjerë për kornizave projektuesi, dhe lente speciale.

Pse Kontakte Blej

Contact lens cure lasik laser eye surgery

Lente Kontakti duke u futur për të korrigjuar një problem vizion

Shumë njerëz shohin kontakte si një mënyrë për të rifituar disa prej liri për të humbur që kanë nevojë për të veshin syzet. Ndërsa për shumë njerëz syzet janë të rehatshme, ata nuk janë për të gjithë. Kontaktet heq nevojën për të përfunduar korniza rreth fytyrën tuaj; ju gjithashtu mund të merrni ujë splashed në fytyrën tuaj dhe nuk keni për të shkuar në kërkim për një copë leckë e bukur para se ju mund të shihni përsëri.

Kontaktet gjithashtu ofrojnë përmirësime të mëtejshme vizion, qenë më afër syrit ata ofrojnë vizion më të natyrshme, dhe tërë fushën tuaj të parë është në fokus – ndryshe nga syzet ku ju duhet të luftoj me të qenit në gjendje për të parë skajet e kornizave, dhe sigurisht që ka vizionin e paqartë jashtë kornizave.

Ka edhe disa përfitime shëndetësore, për shembull aftësia për të vënë syze dielli cilësi më të lartë është e rëndësishme për sytë, si dëm UV për sytë është i njohur për të çojë në një numër të vizionit të sëmundjeve degradues.

Ka dallime të shumta të tjera që mund të konsiderohen si përfitime për njerëzit të veçanta të tilla si aktiv duke luajtur sport etj, duke u zënë në shi, dhe një pamje unmodified personale.

Kontaktet Veshja ka ardhur me 3 ujdi kryesore. Ju nuk mund të marrë vetëm ato në dhe jashtë kur ju, ju lutem, ju duhet të sterilise dhe trim shtënie / procesi i pastrimit çdo kohë, mëngjes dhe natën pa marrë parasysh. Kostoja do të tentojnë të lartë mesatare në vit se syzet. Së treti dhe më e rëndësishmja, disa sy thjesht nuk mund të trajtojë kontakte; ata reagojnë ndaj tyre dhe duke veshur kontakte shumë të pakëndshme.

Për shumë vite tani koston e raundit të veshur kontakteve vit ka fluturoi rreth $400 AU ose më shumë në vit. Furnizimit Një vit e lente zakonisht fetches diku rreth $200-$300 per lentet me bazë, me pjesën tjetër të përbërë kryesisht të lëngjeve të bëj shterp lente etj.

Përmbledhje: Syzet Vs Kontakte

Syze:

Pro -

 • Convenient, lehtë për të vënë në dhe të marrë jashtë
 • I lirë, plan-shpenzimet në gjendje
 • Shumë zgjedhje ka hije në dispozicion

Cons-

 • Kufizuar sportive kur luajnë etj
 • Frustruese kur kapet në shi, etj
 • Nivel më të ulët të qasjes në mbrojtës UV sy-mallra
 • Poor vizion Peripheral
 • Paqartësi gjatë temperaturë ndryshim

Kontaktet:

Pro -

 • Fleksibilitet lejon që kur është fjala për aktivitet fizik
 • Vizion shumë natyrore
 • Fushën e plotë të vizionit të
 • Nuk ka ndryshim në pamjen natyrore
 • Më të rehatshme për shumicën

Cons-

 • Më shumë punë përfshirë ruajtjen e lente
 • Disa njerëz nuk janë në gjendje për t'i përdorur ato pa dhimbje
 • Kosto të lartë mesatare, në $400 vit, brenda si pak si 10 vjet, shpenzimet do të ketë sy ishin mbizotëruese lazer kirurgji
 • Nëse një bie gjatë ditës, keni pak shanse për të gjetur atë në krahasim nëse binin syzet tuaja

Për shkak të faktit se të dy format e sy-mallra janë ulur në koston standarde, ndërsa të ardhurat janë rritur, shumica e njerëzve janë në gjendje të përballojë dy gota dhe kontaktet. Kjo është situatë ideale për shumicën e njerëzve që duan fleksibilitet të dhënë nga kontaktet, por thjeshtësisë dhe komoditet të veshur syzet gjatë kohëve të tjera.

Në një notë personale, I shtrenjtë dëshirë unë mund të përballojë kirurgjinë laser ende Unë kurrë nuk kam ngrënë kontakte si unë nuk jam i përgatitur për kontaktet e tij pa rezervë të një palë syze (Unë kam një traditë e shkatërrimit korniza e mia gjatë sportive). Edhe shkrim këtë faqe për ju, Kuptova se sa shumë unë jam gati për liri nga korniza ime – Do të jetë jashtë për të marrë kontakte ASAP… Para se unë shkatërroj tim korniza e tanishme! Kirurgji Laser një ditë … :)

Një menduar në “Syze & Kontaktet

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

*

Ju mund të përdorni këto HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>