Живеам со боја Слепило

Ако немате боја слепило, земе еден момент да размислат за голем број на секојдневните задачи, кои се потпираат на боја за полесно препознавање на проектот. Како црвена зелена боја слепо лице, кажете кога нивниот бифтек е варен? Колку екстра мисла е вклучен возење, кога за еден човек со Protanopia (не може да види црвен), кој ја гледа на црвени семафори или како темнина или речиси исти како и на зелени еден?

Со повеќе од 7% од машките погодени од боја слепило на некој начин, тоа е многу веројатно дека некој важен во твојот живот се погодени, така подолу се некои нешта да бидат свесни за кога си со таа личност – може да направи голема разлика за нив од страна на олеснување на нивните фрустрации малку ако разберат што боја може да биде како слепило.

Темите дискутирани тука се само неколку од многуте проблеми боја слеп човек може да искуство додека живеење, за повеќе информации во врска со прашањата поврзани со – моја посета опасностите од боја слепило страница. На оваа страница ќе најдете повеќе реалниот живот несаканите ефекти и ризици од боја слепило, и се надевам дека некои звук совет за тоа како да се справи со своја боја најдобро слепило!

Боја Blindness – Simple Недостатоци

Готвење

Како што споменавме погоре кратко, готвење може да биде фрустрирачко искуство за слепи индивидуална боја. Кажувам кога месото е варено може да биде до невозможно за црвено-зелената боја на слепо лице, дури и малолетни степен. Разликување помеѓу зрели домати и незрели зелени оние кои може да биде незгодно, како може да се идентификува зрелост и во многу други плодови производство. Ако сте слепи боја, Сигурен сум дека до сега си научил дека понекогаш и единствениот начин да дознаете е да се побара некој друг. Колку што е готвење месо оди, можете да ги купите gadgets, како стек тестери, но за одредување на зрелост на производот – таа најчесто се сведува на око!

Ако не сте слепи боја, но во ситуација кога таквото лице може да биде со готвење или за вас, не заборавајте да се обиде да се олесни нивната фрустрација од нудат информации за тоа како добро приготвена со месо е, а можеби дури и донеси право домати итн од фрижидерот за нив – може да се направи светот на разликата за внатрешни фрустрации нас боја слепи луѓе се чувствувате во овие ситуации.

Образование

students living with color blindness

Изборот на бои правилно може да биде предизвик за студентите

Во основно училиште, дете често ќе се најдат себеси во боја, сликата или на друг начин се вклучени во разни форми на уметност. Важно е како родител или учителка да се разбере дека некои деца со боја слепило едноставно не можат да кажат дека тие се во боја на водата како виолетова, наместо на плава. Се спушти од страна на наставниците или исмејуван од страна на колегите може да биде психички му штети на детето, и сè што треба да се направи за да се спречи боја слепи деца од загубата на самопочит.

Во средно училиште, тинејџерите може да се најдат себеси во науката се обидува да се идентификува една хемиска реакција или ќе определи научна лакмус тест исход. Како ќе имаат таа среќа, лакмус резултати често се прикажува од различни нијанси на purples и зеленчук во споредба против повикување шема на бои- рецепт за невозможноста за повеќето боја на слепи лица.

Возење

Повеќето боја на слепите лица може да се идентификуваат помеѓу црвените и зелените светла кои се користат во модерната семафорите. Оние кои не можат да обично брзо ќе дојде до логички заклучок дека тие треба да се провери која позиција на ‘дрво’ на светлата е осветлена, црвени / стоп е на врвот, без разлика што изгледа боја! Истражувањата откриле дека бојата слепи луѓе не има над-претстава во категоријата на возачи каде сообраќајот и опасност светлата беа вклучени во причина за несреќата.

Боја Blindness – Кариера избори

Уметност

Боја слепило може да направи некои работи тешко, и други невозможно. Работа со модата и уметноста може да биде исклучително тешко, колку вие ќе бидете во можност да направи разлика помеѓу некои бои ќе ви биде потребно да се работи со како дел од вашата секојдневна работа. Исто така, работни места, како внатрешен дизајн може да биде доста предизвикувачки.

Воен & Планови

color blind jobs in the air force

Летање за воздухопловните е надвор од дофатот за благо па дури и боја на слепи лица

Има некои работи што едноставно нема да им биде дозволено да имаат. Некои форми на инженерството не бараат од способноста да се работи со жици обоени, и во одредени ситуации, способноста да се разликува жиците, без помош веднаш е критична – како во војска. Кога зборуваме за авиони и воени, ако сте слепи боја вашите опции се строго ограничени, не ќе добие да биде пилот, ко-пилот или нешто друго интересно. Единствениот начин боја слепо лице ќе добие работа летаат за одбрана на сила е во задниот дел на авионот местење на падобрани и сл.

Среќа, цивилното летање закони се многу повеќе опуштено, дури и тоа е можно да се биде професионален пилот летаат комерцијални авиони, ако сте слепи боја. Ако се вее е вашата страст- тогаш постојат начини да се живее твојот сон, но мора да се разбере дека опциите се ограничени, и во овој момент ништо не може да биде направено за тоа – корективни леќи и др не се прифаќа како доволен исправка во повеќето случаи.